Pomza Nedir

Pomza Nedir

POMZA NEDİR ve NASIL OLUŞUR?

Pomza (bims) İtalyan dilinden gelir ve değişik dillerde farklı adlandırılır. Türkçe'de ise süngertaşı, nasır taşı, hasır taşı, topuktaşı gibi adlarla bilinmektedir.

Pomza (bims) volkanik bir kayaç türüdür. Volkanik bir cam yapısındadır. Yeryüzünde en yaygın olarak bulunan ve kullanılan türü asidik pomzadır. Bu tür beyaz, kirli renkte olanıdır. Oluşum esnasında ani soğuma ve gazların bünyeyi ani olarak terketmesi sonucu oldukça gözenekli bir yapı kazanmıştır. Gözenekler birbirleri ile bağlantılı değildir. Yoğunluğu 0,5-1 gr/cm3 arasında değişmektedir. Pomzanın fazla gözenekliliğinden dolayı ısı ve ses geçirgenliği oldukça düşüktür. Kristal suyu ihtiva etmez.
 
Dünya kabuğunun derinliklerinde, bazaltın kısmi erimesiyle oluşan magma cepleri bulunmaktadır. Çok yüksek basınçta bu magma normal koşullarda sıvı yada gaz olabilecek tüm maddeleri emer. (H2O, CO2, F) Zaman içerisinde, bu magma cepleri üzerindeki basınç, yer hareketlerinin etkisiyle azalır. Yer hareketleri meydana geldiğinde, volkanik bir patlama başlar ve bu gazlar magmanın içinden püskürür.
 
Gazların serbest kalmasıyla magmanın yapışkanlığı çok hızlı şekilde artar ve katılaştırma ısısı yükselir. Böylece magma köpürür, parçalara ayrılır ve pomza taşı diye bildigimiz maddeyi oluşturur. Bu madde kraterden havaya çok büyük bir gaz patlamasıya atılır ve çevreye dağılır. Ana Britannica Ansiklopedisinin Pomza (bims) için açıklaması şöyledir. "Aşındırıcı olarak temizlikte ve cilalama da kullanılan, çok gözenekli , donmuş volkanik cam. Aynı zamanda yapı malzemesi olarakta kullanılmaktadır." Pomza (bims) , çok ani soğumasından dolayı kristalize olmaya zaman bulamamış kaya türüdür. Katılaştığında içinde çözülen buhar aniden salınır ve püskürerek gözenekli yapıyı oluşturur. Bu şartlar oluştuğunda her tür lav, pomza haline gelebilir.
 
Ürettiğimiz pomza (bims) yumuşak kategorisindedir. Firmamız üretiminde, pomza (bims) içindeki volkanik çakılların, diğer yabancı maddelerin ayıklanmasına büyük özen göstermektedir. Elemeden sonra pomzanın her gurubunun ebatları aynı ölçülerdedir. Temiz bir ürün için yıkama işlemi yapılmakta ve daha sonra kurutulmaktadır. Tekstil sanayiinde kullanılacak pomzalar 1-7 cm tane boyutunda elenmekte ve yeterli süre içerisinde tamburlanarak yuvarlatılmaya tabii tutulmaktadır. Bu sektör için beyaz pomza üretilmektedir.
 
Ürettiğimiz pomza (bims) plastik çuvallarla ambalajlanmaktadır. (Sipariş doğrultusunda dökme nakliye ile gönderilebilir.) Üretimimiz satışa göre ayarlanmakta ve yüksek miktarlarda stok tutulmamaktadır ki bu nedenle çuvalların çürümesi gibi nedenlerden dolayı yükleme, nakliye, boşaltma ve varış noktasındaki depolama sürecinde pomzanın dağılması gibi problemler yaşanmamaktadır.

TARİHTE POMZA (Bims)

MÖ 1.yüzyılda Vitruvio'ya ait mimari özette pomza (bims) taşından bahsedilmektedir. Vitruvio yığınları sudan hafif bu nedenle de yüzücü olarak tanımlar. Ayrıca suyu emmediğini ve hijyenik olduğunu da belirtir. Eski Romalılar zamanında pomza (bims) taşı çoğunlukla termal banyoların ve tapınakların yapımında kullanılmıştır. Bu eserlerin bazıları halen görülebilir. Bu dönemlere ait en belirgin örnekler Roma Pantheonu ve İstanbul'daki Ayasofya Kilisesi'dir. Almanya 'da ise 1800 lü yıllarda Rhinenland şehrinde kullanılmaya başlanmıştır. Avrupa genelinde ise pomza (bims) taşına ilgi gösterilmemiştir. ABD de ise Pomza (bims) taşının yapı malzemesi olarak kullanılması 18. yüzyılın ortalarında California'da başlamıştır. Son 30 yıl içerisinde ise teknolojinin gelişmesi ve çevre bilincinin artması pomza (bims) taşının kullanımını yaygınlaştırmıştır.